wtorek, 7 maja 2019

Ojcowski Park Narodowy.

                    Ojcowski Park Narodowy


Historia parku
Ojcowski Park Narodowy został utworzony 14 stycznia 1956 r. 
Starania o ochronę przyrody Doliny Prądnika sięgają pocz. XIX w. i wiążą się z pierwszymi badaniami prowadzonymi na tym terenie. Odkryto tu wówczas wiele interesujących gatunków roślin i zwierząt oraz dokonano naukowej eksploracji jaskiń. Oprócz tego ojcowski krajobraz stał się tematem reportaży i wspomnień oraz natchnieniem dla wielu artystów i poetów. Piękno Doliny Prądnika, bogata flora i fauna, interesująca przeszłość archeologiczna skłaniały licznych przybyszów do objęcia ochroną tego zakątka ówczesnego Królestwa Kongresowego, nazywanego nawet "Polską Szwajcarią".



 O parku
Jest to najmniejszy z parków narodowych a jego symbolem jest nietoperz [ nocek orzęsiony]
Jego powierzchnia wynosi obecnie 2145,62 ha.




Położenie
 Leży w południowej części Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej i obejmuje doliny dwu niewielkich rzek – Prądnika i Sąspówki.

Najciekawsze atrakcje
Kaplica na wodzie 








Maczuga Herkulesa







Zamek w Ojcowski






Rękawica






Dolina prądnika







Brama krakowska






Skały kawalerskie







Fauna
Fauna parku jest bardzo bogata. Dotychczasowe badania wskazują na bytowanie na jego terenie ok. 5500 gat. zwierząt; ogólną zaś ich liczbę szacuje się na 120000 gat. Spośród ssaków występują takie jak: borsuk, orzesznica, gronostaj oraz introdukowany w 1985r. bóbr. Do najciekawszych ssaków należą zaś nietoperze, z których wiele zimuje w tutejszych jaskiniach. Z 15 obserwowanych gat. nietoperzy, zwraca uwagę osiągający tu północny kres swojego występowania nocek orzęsiony. Wśród ptaków stwierdzono 134 gatunki m.in.: żyjącego głównie w górach pluszcza. Najliczniej reprezentowany i najbardziej urozmaicony jest świat owadów, liczący ok. 4600 gatunków, w tym m.in.: 1700 gat. chrząszczy, ponad 950 gat. błonkówek i 1075 gat. motyli.
Zając szarak






Jastrząb







Żmija zygzakowata







Flora
1000 gatunków roślin naczyniowych o różnych wymaganiach ekologicznych i pochodzeniu, w tym m.in. ok. 50 gatunków górskich i ponad 100 ciepłolubnych występujących głównie na południu Europy. Do najciekawszych z nich zalicza się: nasz największy storczyk – obuwik pospolity, subalpejski chaber miękkowłosy, stepowa trawa – ostnica Jana oraz rosnąca na jedynym w Polsce stanowisku macierzanka wczesna. W parku stwierdzono także 110 gat. mszaków, 73 gat. wątrobowców, 370 gat. porostów i 1140 gat. grzybów. 
                      








                       Prezentacje wykonali:
                                          Dawid Dębowski
                              oraz 
                       Julia Mazanek


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Spotkanie podsumowujące

Witam. Oto ostatni już post od nas. Odbyło się ostatnie spotkanie klubu. Z tej okazji zamówiliśmy pizzę i podsumowaliśmy to co zrobiliśmy p...