poniedziałek, 11 czerwca 2018

Kontrasty społeczne Indii

Podstawą indyjskiego systemu kastowego są pojęcia dharma (obowiązki wynikające z miejsca w społeczeństwie i etapu życia) oraz karma (uczynki popełnione w poprzednich wcieleniach). Karma decyduje o charakterze następnego wcielenia w łańcuchu reinkarnacji.
Tradycja indyjskich kast wywodzi sie od praojca Manu. każdy człowiek rodzi się w konkretnej dżati, czyli grupie, która  z góry określa zawód i pozycję społeczną, niezależnie od sytuacji majątkowej rodziny.
Zgodnie ze znaczeniem samego słowa dźati, przynależność do danej kasty następuje automatycznie przez urodzenie, stąd Hindusi mówiący po angielsku często tłumaczą dźati na angielskie "race" (rasa). Przynależności do kasty nie można uzyskać ani przez małżeństwo (kasta jest grupą endogamiczną), ani przez zasługi czy wzbogacenie się (kasta nie ma nic wspólnego ze statusem ekonomicznym czy stratyfikacją społeczną).
Hindusi wierzą, że jest pięć rodzajów ludzi, z których cztery wywodzą się z ciała pierwszego człowieka. Warn nie należy mylić z kastami (dźati). Warny dzielą się na cztery stany:
bramini – najwyższy, wywodzący się z ust, głównie kapłani i święci mężowie
kszatrijowie – wywodzący się z ramion, wojownicy i rządcy, monarchowie
wajśjowie – wywodzący się z ud, kupcy, rzemieślnicy
śudrowie – ze stóp, ludność służebna (np. robotnicy rolni, księgowi)
Ostatnią, piątą grupą społeczną, której przynależność warnowa nie dotyczyła są dalitowie (tzw. "niedotykalni").

Słowo "warna" oznacza kolor skóry (rasę) sugeruje, że rozwineły się z dawnej plemiennej struktury klasowej w wyniku kontaktów  z ludami o innej barwie skory i odmiennej kulturze.
Bramin – w hinduizmie członek najwyższej warny: klasy kapłańskiej. Przynależność do warny bramińskiej, jak i pozostałych jest dziedziczna. Bramin powinien być natchniony duchowo, charakteryzować się umysłem czystym od złych myśli i emocji, dążyć przede wszystkim do mokszy(wyzwolenia) i służyć społeczeństwu duchowo. Męscy bramini to często kapłani, posiadający wiedzę, znajomość obrzędów, umiejętność recytacji odpowiednich formuł przy składaniu ofiar i czynnościach rytuału państwowego, publicznego i domowego. Bhagawadgita wymienia obowiązki i cechy jakimi powinien się odznaczać każdy bramin:
Pogoda, spokój, samoopanowanie, wysiłek wewnętrzny, czystość, przebaczenie, wyrozumiałość, prawość, a także mądrość i wiedza, wiara w duchowe prawdy, oto Dharma Bramina płynąca z jego własnej natury.

Kszatrija - członek drugiej najwyższej warny w hinduizmie. Należeli do niej rycerze oraz władcy i rządcy. Głównym celem, do którego powinien dążyć kszatrija jest dharma.
Kszatrijowie winni się odznaczać:
Dzielność, męstwo, hart, dostojeństwo, silna wola, szybkość decyzji, zręczność, stanowczość, a także niezdolność do ucieczki z pola bitwy; szlachetność, hojność, wielkoduszność oraz dar rządzenia - oto powołanie kszatrii, z jego własnej płynące natury.

Wajśja - w tradycyjnym społeczeństwie hinduskim: członek trzeciego, według hierarchii, stanu, zajmującego się rolnictwem, rzemiosłem i handlem
Śudra - najniższa spośród czterech warn. Do tej kasty należą rolnicy i osoby pełniące funkcje służebne. Przeznaczeniem śudrów jest służenie trzem wyższym klasom.
Dalit - tradycyjnie do niedotykalnych zalicza się osoby, które wykonują tzw. "nieczyste" zawody. Do kategorii takich zajęć zalicza się przede wszystkim czynności, które wymagają: odbierania życia innym stworzeniom (np. rybacy i rzeźnicy); zabijania bydła lub usuwania padłych krów; stykania się ze śliną, moczem i kałem, czy nawet potem człowieka (np. sprzątacze latryn, pracze); jedzenia mięsa bydła, świń, ptaków itp.
Cztery główne kasty dzielną się na tysiące podkast (dźati) i to właśnie one określają pozycję w hierarchii społecznej. Pochodzenie trudno ukryć - jest ono zwykle zakodowane w nazwisku. Dziecko dziedziczy kastę po ojcu, małżeństwa między kastowe są zatem tolerowane przez rodzinę panny młodej, jeśli wychodzi ona za mąż za człowieka wyższej kasty.

Mimo iż oficjalnie w kraju wprowadzono równouprawnienie, system kastowy do dziś utrzymuje się w społeczeństwie. Dyskryminacji pariasów szczególnie ostro przeciwstawiał się Mahatma Gandhi, nazywając ich haridźanami, czyli "dziećmi Boga". Przynależność do danej grupy społecznej wciąż odgrywa ważną rolę w tym kraju: kiedy Indian Airlines zatrudniły pierwszego stewarda dalita, wiadomość o tym wydarzeniu pojawiła się na pierwszych stronach indyjskich gazet.

K.R. Narayanan urodził się jako niedotykalny i musiał walczyć z utartymi zwyczajami, aby zdobyć wykształcenie. Po latach jako wykwalifikowany prawnik i dyplomata został prezydentem Indii (1997-2002).
poniedziałek, 21 czerwca 2010, geoanja

Można przeczytać pod linkiem http://nusatenggara.blox.pl/2010/06/Indyjski-system-kastowy.html.

Podział Indii na kasty jest (jakkolwiek akceptowanym przez społeczeństwo Indii) pogwałceniem praw człowieka.
Np. mieszkańcy Indii nie mogą zażywać leków ,ponieważ (według ich wiary) odrodzą się w lepszym wcieleniu.

"Wściekły Hindus syczy mi do ucha: - No photo, mister! No photo!

    Jest niewysoki, krępy i mocno zdenerwowany tym, że robię zdjęcia i filmuję. Ma rację, nie powinienem fotografować  ani filmować palących się zwłok. To zakazane. Nie należy zakłócać spokoju zmarłego i jego ulatniającej duszy ani przeszkadzać żałobnikom. 

    Fotografuje i filmuję tę scenę nie z powodu kremacji. [...] Przed oczyma i obiektywem jawi się obraz będący kwintesencją Indii. Obok płonących zwłok i grupy żałobników toczy się codzienne życie.(Tadeusz Biedzki "Dziesięć bram świata")".

Mieszkańcy Indii nie mogą też zmieniać kasty. Dobitnym przykładem tego jest film "Slum dog -milioner z ulicy.

https://www.cda.pl/video/8112630

Źródła: https://www.cda.pl/video/8112630 , http://nusatenggara.blox.pl/2010/06/Indyjski-system-kastowy.html , Tadeusz Biedzki "Dziesięć bram świata".

Amazonia


Amazonia

  Położenie oraz powierzchnia

region w Ameryce Południowejw dorzeczu Amazonki, na obszarze BoliwiiBrazyliiEkwadoruGujanyGujany FrancuskiejKolumbiiPeruSurinamu i Wenezueli obejmujący Nizinę Amazonki, południową część Wyżyny Gujańskiej i północno-zachodnią część Wyżyny Brazylijskiej Teren ten zajmuje obszar 7 mln km², z czego około 5,5 mln km² zajmuje amazoński las deszczowy


 Fauna
Według National Academy of Sciences, na typowych 10 km kw. lasu tropikalnego żyje aż 125 gatunków ssaków, 400 gatunków ptaków, 100 gadów, 60 płazów, a nawet 150 różnych gatunków motyli.


Przykłady :
Tapir– Duży ssak z charakterystycznym, zagiętym do dołu nosem (tworzącym małą trąbę) i grzebieniastym wierzchem głowy. Żyje nad brzegami rzek, bagien i na obszarach zalewowych. 
Anakonda  – jeden z najdłuższych i najcięższych węży na świecie. Nie jest jadowity ale potrafi połknąć powoli całe swoje ofiary. Jest jednym z najważniejszych gatunków fauny w Amazonii. 
Jaguar – największy kot obu Ameryk, potężny myśliwy na szczycie łańcucha pokarmowego, znany z kamuflujących plam i zdolności do wspinania się na drzewa. Potrafi poruszać się wyjątkowo cicho i ma doskonały wzrok dlatego poluje w nocy


Flora

Wilgotne lasy tropikalne są najbogatszym w gatunki biomem. Jako największy obszar lasów tropikalnych w Amerykach, lasy amazońskie posiadają niezrównaną różnorodność biologiczną. Jeden na dziesięć znanych gatunków na świecie mieszka w dżungli Amazońskiej. Na dzień dzisiejszy sklasyfikowano tam naukowo co najmniej 40 000 gatunków roślin. Różnorodność gatunków roślin jest największa na Ziemi. Według niektórych ekspertów na jednym kilometrze kwadratowym może rosnąć w przybliżeniu 75 000 rodzajów drzew i 150 000 gatunków wyższych roślin, a jeden kilometr kwadratowy może mieścić 90 790 ton żywych roślin. Są to największe tego typu ilości na Ziemi. Do dzisiaj skatalogowano około 438 000 gatunków roślin o znaczeniu ekonomicznym lub kulturowym, ale nadal pozostało dużo, które nie zostały jeszcze opisane, ani nawet odkryte.


Wykonali
Julia Mazanek
Dawid Dębowski

Antarktyda

Antarktyda

Antarktyda - jedyny kontynent bez kraju , w przeszłości cel licznych wypraw i ląd którego wschodnia część wywołała małe zamieszanie. Dzisiaj nie będziemy mówić o tym jak to tam jest zimno ,chcemy zrobić przegląd ciekawostek i wydarzeń z nią związanych.


Klimat
Antarktyda cechuje się najsurowszymi warunkami klimatycznymi na kuli ziemskiej. Zimne, ciężkie masy powitrza, otulające lądolód Antarktydy, powodują istnienie nad kontynentem stałego wyżu barometrycznego. Sprawia on, że mamy tu do czynienia z antycyklonalnym, tj. odśrodkowym układem wiatrów, którego szybkość wzrasta w kierunku wybrzeży. Tu wieją zawsze bardzo silne wiatry i huragany nawet do 90 m/sek, tj. 324 km/godz. Antarktyda jest jednym z najbardziej wietrznych obszarów naszego globu. Tylko nad centralną częścią Antarktydy, w centrum wyżu barometrycznego, przez większą część roku niebo jest bezchmurne a wiatry słabe. 
Powierzchnia
Antarktyda dzielona jest na dwie części: wschodnią o powierzchni około 10,5 mln km2 i zachodnią o powierzchni około 3,5 mln km2. Granicę między nimi stanowią Góry Transantarktyczne, które rozpoczynają się od zachodniego brzegu Morza Rossa i przecinają kontynent antarktyczny do wschodniego brzegu Morza Weddela. 

Fauna
Uboga roślinność kontynentu powoduj, że Antarktyda pozbawiona jest praktycznie fauny lądowej. Stanowią ją jedynie nieliczne bezkręgowce takie jak nicienie czy wrotki. Mimo to na Antarktydzie spotkać można olbrzymie zgrupowania ptaków morskich i fok, tworzących olbrzymie kolonie lęgowe. Czerpią one pożywienie z morza głównie kryl i ryby. 
Flora
Roślinność Antarktydy jest bardzo uboga. Z wyjątkiem trzech gatunków traw i jednego gatunku z rodziny goździkowatych są to głównie rośliny zarodnikowe a przede wszystkim mszaki, porosty i glony. Rosną one rzadkimi kępkami na osłoniętych wybrzeżach skalnych w oazach ciepła. 

Ciekawostki
Antarktyda jest najbardziej suchym miejscem na ziemi - w niektórych miejscach deszcz nie padał od 2 milionów lat! 
Kolejną ciekawostką jest ,że stacje badawcze dostosowują zegary do swoich ojczystych krajów lub do stacji które je zaopatrzają.
Na Antarktydzie znajduje się czynny wulkan o nazwie Erebus ,znajduje się na jej brzegu przy morzu Rossa.
Na Antarktydzie występuje trawa - śmiałek antarktyczny.


Wykonali

Julia Mazanek
Dawid Dębowski

poniedziałek, 4 czerwca 2018

Fauna i Flora 4 pór roku

                                         Wiosna

   Zaczyna sie 22 marca ,a konczy 22 czerwca.Wtedy świat budzi się po zimowej drzemce,topnieje śnieg. Słońce zaczyna mocniej przygrzewać,na dworze robi się cieplej,a dni są coraz dłuższe. 

                                                       Fauna

    Ptaki zaczynają wesoło śpiewać,wróciły już z ciepłych krajów i buduja gniazda , a zwierzeta wychodza ze swoich zimowych norek. 



   Niedzwiedzie wstają ze snu zimowego 

                                            

              
                                                                FLORA
Krokusy  wiosenny to wieloletnia roślina bulwiasta, która zimuje w ziemi. Należy do roślin niskich, gdyż jej wysokość sięga 10-15 cm. Te wiosenne kwiaty cebulowe kwitną w marcu i kwietniu, dość krótko, zwykle 7-10 dni

                             
Żonkil to kwiat tak zwany narcyz należy do roślin cabulkowatych można go sadzić w dolniczce lub w ogrodzie.Żonkile są pod ochroną sadzi się je od kwietnia do marca przechowywac je w wilgotnych miejscach.
    
                                  Lato
    
   Wszystko jest kolorowe, słońce świeci promieniami, które napełniają człowieka pozytywną energią i od razu ma się ochotę na zabawę. Na ziemi nie ma zgniłych liści ani nieprzyjemnego, przeszywająco zimnego śniegu i zaczynają sie wakacje

                                                   Fauna

Bardzo dużo komarów  i różnych owadów motyle też są


                                                          
                                                               Flora
 Różne kolorowe kwiatki 




Jesień
Czas liście tańczą na wietrze, a wiatr delikatnie rozwiewa chmury na niebie kołysząc równocześnie drzewa. Liście szybując w powietrzu upiększają świat, który płonie barwami jesieni robi się coraz zimniej

Fauna
Podobnie do lata ale już sie przygotowóją do zimy

Flora

Kasztany i ich właściwości zdrowotne są powszechnie znane, ale nie zawsze rozsądnie wykorzystywane. - Skąd wziął się mit, że należy mieć w domu jak najwięcej kasztanów? – zastanawia się Zofia Telesińska, radiestetka i szef Polskiego Towarzystwa Psychotronicznego. – W żadnej polskiej ani zachodniej literaturze radiestezyjnej nie znalazłam nic na ten temat. 


Zima
Jest też porą najbardziej tajemniczą i pobudzającą wyobraźnię. Zimą wcześniej zapada zmrok i na niebie szybko pojawiają się gwiazdy. Magię zimowego klimatu podkreśla także skrzący się mróz

                                                                           
                                                                          Fauna
Zwierzęta zapadają w sen zimowy a ptaki wylatują do ciepłych kraji

Flora
Nic nie ma bo wszystko zamarza


Dziękujemy za przeczytanie.
Wykolali
Dawid Dębowski
oraz
Julia Mazanek



Spotkanie podsumowujące

Witam. Oto ostatni już post od nas. Odbyło się ostatnie spotkanie klubu. Z tej okazji zamówiliśmy pizzę i podsumowaliśmy to co zrobiliśmy p...